Europa rezygnuje z wyścigu
Co z żywnością genetycznie zmodyfikowaną
Europa rezygnuje z wyścigu
Powtarzające się skandale z wprowadzaniem na rynek zatrutej żywności umocniły Unię Europejską w przekonaniu, że należy zminimalizować sprzedaż żywności genetycznie zmodyfikowanej (określanej skrótem GMO/OGM). Wczoraj zebrani w Luksemburgu ministrowie ds. ochrony środowiska krajów "piętnastki" przyjęli założenia nowego prawa europejskiego, które zasadniczo utrudni wprowadzenie do handlu zmodyfikowanej żywności. Umocni to dominację producentów amerykańskich na rynku szacowanym dziś na 4 mld USD. Wartość tego rynku za 5 lat ma osiągnąć 20 mld USD, a za lat 20 - 75 mld dolarów.
Część krajów Unii najchętniej wprowadziłaby całkowity zakaz sprzedaży produktów GMO/OGM (skrót ten wywodzi się z angielskiego i francuskiego określenia organizmów zmodyfikowanych). Odstręcza ich jednak od tego przewidywana reakcja władz amerykańskich. Stany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta