Podstawa decyzji: przekonanie urzędnika
ORGANA SKARBOWE
Interpretacje umów
Podstawa decyzji: przekonanie urzędnika
STEFAN PłA żEK
Założenie o odrębności gałęzi prawa jest zbyt ogólne, by zeń wywodzić konkretne uprawnienia, zwłaszcza nadzwyczajne, wchodzące w kompetencje sądów powszechnych.
"Rzeczpospolita" z 7 czerwca, s. D 11 podała informację o zamierzonych przez Ministerstwo Finansów zmianach w przepisach o podatku dochodowym. Organa skarbowe mają zostać wyposażone w prawo samodzielnego ustalania zgodnego zamiaru stron umowy, także wbrew jej brzmieniu i wbrew wyjaśnieniom obu jej stron.
Zamiar MF został jednoznacznie skrytykowany przez Tomasza Kacymirowa, a utora artykułu: "Zgodny zamiar urzędników", oraz przez Dariusza Wasylkowskiego i Adama Studzińskiego w artykule "Szukając klucza, znaleziono wytrych".
Tymczasem organa skarbowe, nie czekając na zmianę ustawy, przyznały sobie prawo do interpretowania umów inaczej niż wskazuje na to ich brzmienie i deklaracja stron. Praktyka ta trwa w najlepsze i jest szalenie niebezpieczna dla podmiotów gospodarczych.
Zamiar ustawowego przyznania aparatowi skarbowemu takiej kompetencji może stanowić argument na rzecz tezy, że dzisiaj jeszcze mu nie przysługuje.
Przypuszczenie to nie domniemanie
W firmie zjawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta