Doktorze, możesz mnie leczyć
MEDYCYNA
Przyzwolenie na zabiegi jest prawem niezbywalnym
Doktorze, możesz mnie leczyć
MARIUSZ ŻELICHOWSKI
O prawdziwym zaufaniu między pacjentem i lekarzem można mówić tylko wtedy, gdy obaj świadomie podejmują leczenie.
Dehumanizacji medycyny nie należy upatrywać w postępie techniki medycznej i jej coraz szerszym zastosowaniu. Jest to przede wszystkim efekt naruszania godności pacjenta i jego praw w procesie leczenia. Tymczasem pacjent, jakkolwiek różnorako dotknięty skutkami choroby, nie przestaje być przede w szystkim jego podmiotem.
Fundamentalnym prawem pacjenta, gwarantującym zachowanie jego podmiotowości, jest wyrażanie lub odmowa zgody na określone świadczenia zdrowotne. W prawie międzynarodowym znalazło ono swoje ujęcie przede wszystkim w europejskiej konwencji o ochronie prawa człowieka i godności istoty ludzkiej wobec zastosowań biologii i medycyny (Rada Europy, Oviedo, kwiecień 1997 r. ) -- zwanej dalej konwencją bioetyczną. Problematyce zgody w konwencji jest poświęcony cały rozdział II (art. 5--9) . W polskim ustawodawstwie normuje to prawo art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 91, poz. 408 z późn. zm. ) -- dalej: u. o z. o. z. Dla jego gwarancji zasadnicze znaczenie ma jednak ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. nr 28 z 1997 poz. 152 ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta