Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis i łom

19 lipca 1999 | Moje Pieniądze | SP

DEMONSTRACJE

Brutalni manifestanci znikną w tłumie

Przepis i łom

W ubiegłym roku doszło wcałym kraju do 198 zgromadzeń publicznych, w bieżącym, do końca czerwca było ich już 136, nie licząc 2264 blokad dróg publicznych. Wsamym Paryżu odbywają się 3--4 manifestacje uliczne dziennie. Czy to Francuzi bardziej lubią demonstrować, czy polskie prawo o zgromadzeniach z 5 lipca 1990 r. i jego praktyka skuteczniej ograniczają swobodę manifestacji iprotestu publicznego?

W konstytucji i w ustawie o zgromadzeniach, także w europejskiej konwencji praw człowieka, którą Polska ratyfikowała już przed laty, pojawia się główny warunek: zgromadzenie musi być pokojowe, bez łomów i dynamitu, w przeciwnym razie nie korzysta z ochrony prawnej.

Ustawa sprzed dziewięciu lat tworzy dogodne warunki dla demonstracji. Władze administracyjne należy zawiadomić nie później niż trzy dni, ale i nie wcześniej niż trzydzieści dni przed planowanym zgromadzeniem. Można je złożyć ustnie do protokółu w urzędzie gminy albo wysłać telegraficznie dalekopisem. Treść zawiadomienia to ogranicza do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1752

Spis treści
Zamów abonament