Kiedy bank przestaje milczeć
Uprawnienia sądu i prokuratora
Kiedy bank przestaje milczeć
JACEK FRANKOWSKI
RADOSłAW WÓDKIEWICZ
Tajemnica bankowa ma kilka rąbków, które można uchylić, jeśli ma to służyć zapobieganiu prania pieniędzy.
Obowiązek zachowania tajemnicy bankowej należy do dość szczególnych powinności banków. Najtrudniejsze, nie tylko w systemie prawa polskiego, wydaje się sprecyzowanie jego przedmiotowych granic oraz podmiotów uprawnionych do wglądu w te informacje.
Zakres przedmiotowy tajemnicy bankowej określa art. 104 prawa bankowego (dalej: pr. bank.). Zgodnie z nim banki i osoby w nich zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę obejmującą wszystkie wiadomości dotyczące:
- czynności bankowych i osób będących stroną umowy, uzyskane w czasie negocjacji oraz związane z zawarciem umowy z bankiem i jej realizacją, z wyjątkiem wiadomości, bez których ujawnienia nie jest możliwe należyte wykonanie zawartej przez bank umowy,
- osób, które nie będąc stroną umowy (...), dokonały czynności pozostających w związku z zawarciem takiej umowy, z wyjątkiem sytuacji, gdy ustawa przewiduje ujawnienie takich czynności.
Od tej generalnej zasady istnieją liczne wyjątki. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta