Mniej jeść, by dłużej żyć
Prace nad lekami, które pozwolą nie odczuwać głodu z korzyścią dla zdrowia
Mniej jeść, by dłużej żyć
KRYSTYNA FOROWICZ
Przedłużenie trwania życia stało się już możliwe. Przynajmniej u zwierząt. A niedługo, być może, także u człowieka. Podstawą sukcesu jest dieta uboga w kalorie - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Otrzymali oni grant w wysokości 6,75 mln USD z Narodowego Instytutu Zdrowia na dalsze prowadzenie badań nad wpływem żywienia na długość życia ludzkiego.
Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison przez wiele lat trzymali małpy na diecie ubogiej w kalorie, żeby sprawdzić, czy będą one zdrowsze od tych, które jedzą, co chcą. Wcześniej prowadzili badania na szczurach. Gryzonie poddane diecie hipokalorycznej przekroczyły próg życia 1000 dni, wiele z nich osiągnęło wiek 1800 dni, co odpowiada 150-180 latom życia człowieka. A ponieważ szczury są - tak jak my - ssakami, istnieją szanse przeprowadzenia podobnych doświadczeń na ludziach. Obecnie prowadzone są badania na małpach.
Naukowcy zapowiedzieli, że pieniądze otrzymane z Narodowego Instytutu Zdrowia pozwolą im na poszerzenie badań nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta