Starannie studiować umowy
Inwestor nie będący członkiem spółdzielni
Starannie studiować umowy
Do oceny konsekwencji umowy o budowę mieszkania zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową przez osobę nie będącą jej członkiem stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące wykonania i skutków niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych, chyba że strony przyjęły w umowie inne przepisy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1999 r. (sygn. I CKN 1135/97).
Oznacza ono, że dopóki inwestor finansujący budowę mieszkania nie stanie się członkiem spółdzielni, nie dotyczą go unormowania prawa spółdzielczego i zasady odnoszące się do członków spółdzielni, chyba że w umowie o budowę znalazły się odmienne postanowienia. Wywiązywanie się przez spółdzielnię i kontrahenta z wzajemnych zobowiązań i skutki uchybień należy więc oceniać według tych samych przepisów i kryteriów co wszelkie inne umowy cywilnoprawne. Wyrok SN zasługuje na szczególną uwagę także ze względu na wywody dotyczące członkostwa spółdzielni oraz możliwości stosowania art. 5 k.c. (klauzuli zasad współżycia społecznego) do tego rodzaju umów.
Spór powstał na tle umowy o budowę mieszkania spółdzielczego w stanie surowym zawartej 5 maja 1993 r. przez Eugeniusza N. z jedną ze stołecznych spółdzielni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta