Polacy w europejskich radach zakładowych
Najistotniejsze są informacje na temat redukcji zatrudnienia
Polacy w europejskich radach zakładowych
ROBERT DĄBROWSKI
STANISŁAW RUDOLF
Dyrektywa Unii Europejskiej przyjęta w 1994 r. zobowiązuje firmy transnarodowe do powoływania europejskich rad zakładowych (ERZ) bądź ustanowienia innych procedur służących do informowania i konsultowania. Firmy te muszą spełniać dwa kryteria: zatrudniać przynajmniej 1000 pracowników w krajach UE oraz po 150 pracowników przynajmniej w dwóch z tych krajów. W cztery lata po uchwaleniu dyrektywy i w dwa lata po wejściu jej w życie powołanych zostało około 450-500 rad.
Od wielu lat problematyka ta stanowi przedmiot badań Uniwersytetu Łódzkiego. Do tej pory traktowana była jako stosunkowo odległa od polskiej rzeczywistości. Okazało się jednak, że już obecnie niektóre z tych rad zaprosiły polskich przedstawicieli do udziału w ich pracach. Objęci oni zostali badaniami, które przeprowadzono w końcu 1998 r. Przeprowadzono 19 wywiadów z polskimi przedstawicielami biorącymi udział w pracach 9 europejskich rad zakładowych. Rady te powołane zostały przez firmy transnarodowe zlokalizowane w: Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.
W sześciu badanych radach polscy przedstawiciele posiadają status pełnoprawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta