Międzypokoleniowe błędne koło biedy
Międzypokoleniowe błędne koło biedy
/teksty/wydanie_990728/publicystyka_a_1-1.F.gif">
JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
LESŁAW GAJEK
W systemie emerytalnym, który ukształtował się w Polsce po 1945 roku, przywileje emerytalne funkcjonowały w całkowitym oderwaniu od zasad naliczania składek do ZUS. Pełniły na ogół funkcję odsuniętej w czasie niby-płacy, finansowanej ze składek innych pracowników, która miała rekompensować danej grupie zawodowej pracę w warunkach szkodliwych lub zagrażających życiu. Często były wynikiem siły politycznego nacisku danej grupy; czasami rodzajem przesuniętego w (odległą) przyszłość finansowego zadośćuczynienia za zbyt niskie wynagrodzenia.
Hojność w rozdzielaniu przywilejów emerytalnych doprowadziła do powstania kilku, liczących łącznie kilkaset pozycji, wykazów zawodów i stanowisk pracy w warunkach szczególnych. Wykonywanie pracy w warunkach szczególnych uprawniało, po spełnieniu odpowiednich kryteriów stażowo-wiekowych, do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Przywileje emerytalne zdawały się niewiele kosztować, kiedy je przyznawano, jednak w latach osiemdziesiątych trzeba było zacząć je spłacać. Od 1981 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta