Dla jednych obowiązek, dla innych prawo
Dla jednych obowiązek, dla innych prawo
Chociaż prasa nie może przekroczyć pewnych granic ustanowionych m.in. dla ochrony żywotnych interesów państwa, to ma obowiązek przekazywać informacje i idee dotyczące problemów politycznych, a ludzie mają prawo je otrzymywać.
Huseyina Karatasa, psychologa z Istambułu, i Edipa Polata, pisarza z Diyarbakir, Sąd Bezpieczeństwa Państwa (SBP) skazał na więzienie i grzywny za opracowanie publikacji uznanych za separatystyczną propagandę przeciwko narodowi tureckiemu oraz terytorialnej integralności państwa, co jest przestępstwem na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o zapobieganiu terroryzmowi z 1991 r. Obaj odbyli kary i zapłacili grzywny. W październiku 1995 r. weszła w życie ustawa skracająca kary pozbawienia wolności za te przestępstwa i równocześnie podwyższająca grzywny. Wymagała od sądów wglądu we wszystkie wcześniejsze wyroki w takich sprawach. W rezultacie SBP wznowił postępowanie i nałożył na skazanych dodatkowe grzywny.
Gunay Arslan z Istambułu napisał książkę "Historia w żałobie, 33 kule na temat problemu kurdyjskiego w TurcjiŇ, z relacjami z wydarzeń w miejscowości Van, w południowo-wschodniej części kraju. Jej pierwsze wydanie ukazało się w grudniu 1989 r. SBP uznał treść książki za separatystyczną propagandą rasową mającą osłabić uczucia patriotyczne w rozumieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta