Solidarność ducha
Nie możemy pozwolić formułować bezpodstawnych wyroków, w których główną rolę odgrywałyby pomówienia
Solidarność ducha
NASZYM ZADANIEM POZOSTAJE DUCHOWA SOLIDARNOŚĆ Z TYMI, W KTÓRYCH BEZPOŚREDNIO UDERZA BÓL NIEODPOWIEDZIALNYCH POMÓWIEŃ
ANDRZEJ IWAŃCZUK
ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI
Szybkie przemiany kulturowe niosą nowe problemy moralne, ukazując nowy koloryt ludzkiego bólu i zmagań z samotnością wśród tłumu. W artykule tym chcę zasygnalizować formę nowych wyzwań, stwarzających ryzyko psychicznego linczu na osobach publicznie znanych, którym bez jakichkolwiek uzasadnionych powodów usiłuje się narzucić funkcję kozła ofiarnego. Istotna dla kierunku mych dalszych rozważań pozostaje całkowita niewinność oskarżonego, wyrażona w tym, że nie stworzył on nawet pozoru sytuacji moralnie dwuznacznej.
To rozróżnienie sprawia, iż dalszych rozważań programowo nie chcę odnosić do tych działań, w których ktoś beztrosko wybierał zachowania dwuznaczne i nie reagował na ostrzeżenia bliskich sugerujące np., że towarzysko-sportowe kontakty z osobą uważaną za agenta obcego wywiadu mogą mieć przykry epilog. Jeśli ktoś na własną nieodpowiedzialność podejmował ryzyko takiego właśnie epilogu, winien mieć pretensje przede wszystkim do siebie, gdyż nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta