Profesor i eks-uczeń
Profesor i eks-uczeń
TADEUSZ MIKULSKI
TADEUSZ BOROWSKI
(C) MUZEUM LITERATURY
Wielkie dzieło polskiego szkolnictwa wyższego pod okupacją niemiecką, rozwijanego potajemnie po domach, ma i tę historyczną zasługę, że obaliło niemal feudalne przegrody, jakie istniały u nas między profesorami i studentami. Z pierwszego kompletu polonistyki warszawskiej, który zaczął funkcjonować, zanim powstały dwa tajne uniwersytety, Tadeusz Borowski wyniósł przyjaźń z dwoma profesorami: Julianem Krzyżanowskim i Tadeuszem Mikulskim (obydwu świetnie sportretował we wspomnieniu "Profesorowie i studenci" w mało znanym tomie "Pewien żołnierz", 1947).
Oczywiście, w stosunkach z prof. Krzyżanowskim zawsze pozostało sporo dystansu, choć Profesor po wojnie wziął go do siebie do Korbutianum, a potem walczył o nagrodę "Odrodzenia" dla jego "Pożegnania z Marią" w konkurencji z "Popiołem i diamentem" Jerzego Andrzejewskiego i "Szekspirem" Adolfa Rudnickiego ("myśl o Borowskim - mówił - przeważa u mnie w tej chwili, gdyż łączą mnie z nim losy i okres życia spędzony wspólnie w okupowanej Warszawie..."). Natomiast z młodszym profesorem - Tadeuszem Mikulskim (1909-1958), specem od staropolszczyzny i Oświecenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta