Lekcja dodawania
Dziesięciolecie: wolność i koszty wolności
Lekcja dodawania
JAKUB KARPIŃSKI
Gdy Lech Wałęsa 22 grudnia 1990 roku składał przysięgę w Zgromadzeniu Narodowym jako Prezydent RP, powiedział: "z tą chwilą zaczyna się uroczyście Trzecia Rzeczpospolita Polska". Prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, zdał tego dnia swój urząd i przekazał do Polski insygnia prezydenckie, z którymi Ignacy Mościcki opuścił Polskę we wrześniu 1939 roku. Ale opinie w Polsce i na emigracji były podzielone co do tego, czy rzeczywiście można już było mówić o Trzeciej Rzeczypospolitej. Rada Narodowa, emigracyjny parlament, nie przestała istnieć po objęciu urzędu prezydenta przez Wałęsę, pozostała do czasu wolnych wyborów w Polsce w roku 1991. Argumentowano, że o Trzeciej Rzeczypospolitej można będzie mówić dopiero po wolnych wyborach parlamentarnych, którymi nie były wybory z czerwca 1989 roku.
Widać więc, że podana przez prezydenta Wałęsę data początku Trzeciej Rzeczypospolitej jest jedną z wielu możliwych. Bynajmniej nie każdemu nasuwa się właśnie ta data. Optymiści traktowali jako początek Trzeciej Rzeczypospolitej wybory 4 czerwca 1989 roku lub powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego 12 września 1989 roku. Legaliści mają podstawy, by uważać, że początkiem jest zmiana nazwy państwa z PRL na RP, zmiana, która zaczęła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta