Patrzeć i widzieć
Akcja liryczna wierszy Julii Hartwig rozgrywa się w scenerii świata widzianego oczami nie tylko poetki, ale również podróżniczki
Patrzeć i widzieć
"MOST KAROLA OBSIEDLI ŚWIĘCI I PRZEKUPNIE" - PISZE JULIA HARTWIG W WIERSZU O PRADZE LAT 90. MOST KAROLA I HRADCZANY NA POCZTÓWCE Z POCZĄTKU XX W.
JANUSZ DRZEWUCKI
Julia Hartwig jest poetką ważącą wypowiadane w wierszu słowa. Nie spieszy się z publikacją kolejnych tomów. Każdy z nich jest za to świetnie skomponowany. Znakomitym tego dowodem zbiór "Zobaczone". Mowa poetycka Julii Hartwig jest niezwykle konkretna i zmysłowa. Autorka nie kryje przed nami wiedzy, że "Diabeł w suchej abstrakcji siedzi i w baroku formy" ("Rozważanie" ), dlatego też unika słów, "pod które nie podstawia się żaden przedmiot żadna rzecz/ nic czego można by dotknąć posmakować" ("Co zrobić ze słowami"). Charakter jej poetyckiego pisma jest wyrazisty i mocny, budzi nie tylko podziw, ale również zaufanie. Szlachectwo stylu i bogactwo języka decyduje o oryginalności i sile tej twórczości.
W poezji Julii Hartwig próżno szukać oznak buntu czy to wobec świata, czy też wobec zastanego systemu literackiego. Wręcz przeciwnie, jest poetką, której nie interesuje poszukiwanie nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta