Napady groźnej senności
Zaburzenia genetyczne mogą być przyczyną narkolepsji
Napady groźnej senności
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Defekt genetyczny, zakłócający przekazywanie niektórych sygnałów w mózgu, jest prawdopodobnie główną przyczyną narkolepsji - napadów krótkotrwałego snu w ciągu dnia. W USA cierpi na tę chorobę 125 tys. ludzi, w Polsce - ponad 20 tys. (średnio jedna osoba na 2 tys.).
- Jest to pierwszy przypadek wykrycia genów wpływających na regulację procesów snu - podkreśla w ostatnim wydaniu "Cell" Juliette Faraco, genetyk Uniwersytetu Stanforda. Uczeni dokonali tego odkrycia u zwierząt - myszy i psów - ale nie mają wątpli- wości, że podobnie jest u ludzi. Ustalenia te potwierdzają też eksperymenty dr. Masashi Yanagisawa z Uniwersytetu Południowo-Zachodniego Teksasu w Dallas. Pojawiła się zatem nowa nadzieja, że nieodpartą senność będzie można wreszcie skutecznie leczyć.
Przyczyny
Badania te demonstrują powiązania, jakie występują między genami i mózgiem. Zidentyfikowany przez uczonych Uniwersytetu Stanforda gen koduje hormon...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta