Krzemieniec 1939
Krzemieniec 1939
KRZEMIENIEC NA PRZEDWOJENNEJ FOTOGRAFII
FOT. HENRYKA HERMANOWICZ
MARIA DANILEWICZ ZIELIŃSKA
Będą to moje autentyczne wspomnienia, a więc wypada się przedstawić. Zima [początek] 1939 roku, Warszawa. Mam 32 lata i jako już autorka monografii Tymona Zaborowskiego, rówieśnika Mickiewicza i krzemieńczanina, z ramienia Biblioteki Narodowej organizuję wystawę Słowackiego z okazji VII Zjazdu Polonistów, przewidzianego na wrzesień 1939 dla uczczenia 130. rocznicy urodzin poety w Krzemieńcu - i tam właśnie.
Liceum oddało do naszej dyspozycji pięć sal, sąsiadujących z biblioteką, a serdecznie wspominanych w listach do matki, przesyłanych na jej adres krzemieniecki. Obok mieściły się klasy, w których 9-letni Słowacki rozpoczynał w roku szkolnym 1817/18 naukę szkolną. Wiemy, że cieszył się wówczas dobrym zdrowiem i wykazywał "pilność mierną".
Polonistów obowiązywała jeszcze wówczas, lekko tylko kwestionowana, skala wielkości, honorująca Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego tytułem Trzech Wieszczów. W roku 1934/35 czciliśmy stulecie "Pana Tadeusza" gigantyczną wystawą w Warszawie, Krasiński objawił się w nowym kształcie jako autor listów do Delfiny, a Słowacki był, że tak powiem, nie dopieszczony, choć uczczono go przewiezieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta