Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krzemieniec 1939

28 sierpnia 1999 | Plus Minus | MD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

WSPOMNIENIA

Krzemieniec 1939

KRZEMIENIEC NA PRZEDWOJENNEJ FOTOGRAFII

FOT. HENRYKA HERMANOWICZ

MARIA DANILEWICZ ZIELIŃSKA

Będą to moje autentyczne wspomnienia, a więc wypada się przedstawić. Zima [początek] 1939 roku, Warszawa. Mam 32 lata i jako już autorka monografii Tymona Zaborowskiego, rówieśnika Mickiewicza i krzemieńczanina, z ramienia Biblioteki Narodowej organizuję wystawę Słowackiego z okazji VII Zjazdu Polonistów, przewidzianego na wrzesień 1939 dla uczczenia 130. rocznicy urodzin poety w Krzemieńcu - i tam właśnie.

Liceum oddało do naszej dyspozycji pięć sal, sąsiadujących z biblioteką, a serdecznie wspominanych w listach do matki, przesyłanych na jej adres krzemieniecki. Obok mieściły się klasy, w których 9-letni Słowacki rozpoczynał w roku szkolnym 1817/18 naukę szkolną. Wiemy, że cieszył się wówczas dobrym zdrowiem i wykazywał "pilność mierną".

Polonistów obowiązywała jeszcze wówczas, lekko tylko kwestionowana, skala wielkości, honorująca Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego tytułem Trzech Wieszczów. W roku 1934/35 czciliśmy stulecie "Pana Tadeusza" gigantyczną wystawą w Warszawie, Krasiński objawił się w nowym kształcie jako autor listów do Delfiny, a Słowacki był, że tak powiem, nie dopieszczony, choć uczczono go przewiezieniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1789

Spis treści
Zamów abonament