Tydzień na giełdach
- Złoty: Czekanie na trend
- Finanse: Bez recepty
- Giełda: Nieco lepsza koniunktura
- Towary: Tanieje wieprzowina
- Waluty: Jen ciągle mocny
- Obligacje: Kłopoty Ekwadoru
- Akcje: Rekord na Wall Street
- Surowce: Nerwowo na rynku ropy
/teksty/wydanie_990828/ekonomia_a_6-1.F.gif">
Przez cały tydzień rynek, przy stabilnym kursie złotego, czekał albo na duże wpływy prywatyzacyjne, albo na spadek spowodowany ogólną sytuacją gospodarczą. Zaczął kierować się on pogłoskami, jednak przed samym weekendem był nadal na poziomie nieco powyżej 3 proc. odchylenia od parytetu.
Osłabienie krajowej waluty pod koniec drugiej dekady sierpnia okazało się chwilowe. Wprawdzie jeszcze w poniedziałek złotego kwotowano słabo, bo na poziomie od 2,5 do 2,7 proc. odchylenia od kursu centralnego, jednak w następnych dniach zyskał on na wartości. Spekulacja miała jednak ograniczony charakter. Zlecenia klientów niemal się bilansowały, tak że nie zanotowano zdecydowanej przewagi ani popytu, ani podaży walut.
W tej sytuacji kurs złotego wprawdzie już nie spadał, ale nie wykroczył w sposób zdecydowany ponad zakreślone granice. Odchylenie od parytetu centralnego nie osiągnęło w sposób trwalszy ani razu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta