Dzieje pewnego zdroju
Rozdział jastrzębski - czy warto było?
Dzieje pewnego zdroju
JAROSŁAW CZECH
Historia osady Jastrzębie nie jest olśniewająca. Aż do XIX wieku istnieją jedynie szczątki informacji w księgach parafialnych i fundacyjnych archidiecezji wrocławskiej i krakowskiej. W latach 1858-1860 szukano pokładów węgla, odkryto jednak złoża solanki jodowo-bromowej i powstało uzdrowisko. W 1955 r. prezydium rządu podjęło, na podstawie dokumentacji geologicznej, decyzję o budowie pierwszych kopalń.
30 czerwca 1963 roku Jastrzębie otrzymało prawa miejskie, a na pamiątkę działalności kuracyjnej w nazwie znalazł się człon "Zdrój". W herbie pojawił się jastrząb, siadający na pyrliku i młotku - symbole górnictwa. Do roku 1974 powstało pięć wielkich kopalń: "Jastrzębie", "Moszczenica", "Manifest Lipcowy" (później "Zofiówka"), "Borynia", "XXX-lecie PRL" (później "Pniówek").
130 tysięcy mieszkańców przybyło z różnych stron kraju w pogoni za pracą. Szybko uwidoczniła się dezintegracja społeczna. Brak jedności długo wykorzystywano, zwłaszcza w momentach, kiedy ważyły się losy kraju, jak w grudniu roku 1970.
Aż do roku 1978 w Jastrzębiu Zdroju nie zaistniały organizacje opozycyjne: Komitet Obrony Robotników, Ruch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta