Boskość i tajemnica dojrzewania; Obsesje bolońskiego odludka
Obrazy Balthusa w Dijon
Boskość i tajemnica dojrzewania
BALTHUS "COLLETTE Z PROFILU", 1954R.
PIOTR KASZNIA
z Dijon
W 1953 r. Balthus (wł. Balthasar Klossowski de Rola) postanowił wycofać się na jakiś czas z hałaśliwego Paryża. Szukał ciszy sprzyjającej medytacjom i malarstwu. Jego wybór padł na zamek Chassy w lasach Morvan w Burgundii. Pozostał tam aż 8 lat, do czasu gdy w 1961 r. ówczesny francuski minister kultury André Malraux zaproponował mu objęcie dyrekcji Villa Medicis - rzymskiej stacji Akademii Francuskiej. W Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon, stolicy Burgundii, czynna jest obecnie pierwsza wystawa poświęcona w całości pracom Balthusa z okresu Chassy, uznawanego za niezwykle ważny dla całej jego twórczości.
Lata spędzone w Chassy są ciągle najmniej znanym rozdziałem w życiu i twórczości Balthusa. Tymczasem był to okres bardzo intensywnej pracy. Namalował wtedy jedną trzecią swoich wszystkich obrazów. Zarówno pejzaże - prawie zawsze były to widoki okolicy z różnych okien pracowni na drugim piętrze zamku - jak i portrety, w tym słynne dzisiaj akty pogrążonych we śnie lub marzeniach sennych kilkunastoletnich dojrzewających dziewcząt oraz martwe natury. To właśnie w Chassy powstały tak ważne jego obrazy, jak "Pasjans",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta