Za granicą
DUISENBERG O STREFIE EURO. Prezes EBC Wim Duisenberg podkreślił po posiedzeniu rady prezesów we Frankfurcie dobre perspektywy trwałego ożywienia gospodarczego w strefie euro. Ceny będą rosły z powodu podwyżek cen nośników energii, ale wskaźnik ustalony przez superbank (2 proc.) nie zostanie przekroczony. Bank będzie bacznie obserwować negocjacje umów zbiorowych w 2000 r., bo będą one ważnym czynnikiem kształtowania cen. Prezes jest przekonany, że w tym roku wzrost w EMU przekroczy 2 proc., a za rok wyniesie 2,25 proc. Prezes Guy Quaden z Belgii stwierdził w wywiadzie prasowym, że EBC powinien uważniej śledzić tendencje inflacyjne w strefie euro w związku z poprawą gospodarczą w regionie.
CHYBA KRÓTSZY OKRES PRZEJŚCIOWY. Ministrowie finansów UE powinni uzgodnić na nieformalnym spotkaniu podczas weekendu w Turku skrócenie z 6 do 2 miesięcy okresu równoległego obiegu walut narodowych i euro od 1 stycznia 2002 r. Początkowo UE postanowiła, że okres przejściowy wyniesie 6 miesięcy. Według Komisji Europejskiej, większość krajów strefy euro jest teraz za skróceniem go do 2 miesięcy, aby uniknąć zbyt dużego zamieszania wśród konsumentów. - Ambasadorzy 15 krajów osiągnęli postęp, ale nie udało się im ustalić pełnej listy usług o dużym wkładzie siły roboczej, co do których kraje UE mogłyby stosować niższą stawkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta