Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Burza w mózgu

10 września 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Depresję mogą zapoczątkować zakłócenia w korze czołowej

Burza w mózgu

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Przyczyną depresji bardziej mogą być niekorzystne zmiany w mózgu niż stresy i negatywne przeżycia cierpiących na nią ludzi. Szykuje się kolejna rewolucja w poglądach na tę chorobę. Przygotowywane są nowej generacji leki, które powinny zwiększyć skuteczność jej leczenia.

Jeszcze niedawno neurolodzy nawet nie podejrzewali, że depresja może wywoływać tak duże spustoszenie w mózgu człowieka. Wydawało się im, że przede wszystkim związana jest z niedoborem neuroprzekaźników mających znaczny wpływ na samopoczucie - głównie serotoniny. Niestety, leki zwiększające jej poziom w mózgu pomagają tylko niektórym chorym. A jeśli skutkują, to najwcześniej dopiero po kilku tygodniach.

Choroba śmiertelna

Dwaj amerykańscy badacze: Irving Kirsch z Uniwersytetu Connecticut oraz Guy Sapirstein z Westwood Lodge Hospital w Needham (Massachusetts) uznali nawet, że korzyści, jakie daje ich zażywanie, mogą być bardziej psychoterapeutyczne niż wynikające z ich oddziaływania na neuroprzekaźniki. Twierdzą, że ich skuteczność jest większa od placebo najwyżej o 25 proc., a nie jak podają ich producenci - o 40 proc.

Przyznają im racje neurolodzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1800

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament