Trójkąt z niepewną przyszłością
Trójkąt z niepewną przyszłością
JANUSZ REITER
Trójkąt Weimarski powstał osiem lat temu jako wspólna odpowiedź Francji, Niemiec i Polski na historyczne doświadczenie Europy. Założycielskie spotkanie w Weimarze było dosłownie przesycone symboliką. Wszyscy trzej ojcowie-założyciele, ministrowie spraw zagranicznych: Hans-Dietrich Genscher, Krzysztof Skubiszewski i Roland Dumas, byli na nią niezwykle wrażliwi. I czas, i miejsce zachęcały zresztą do historycznych refleksji. Oto przedstawiciele Francji, Niemiec i Polski spotykają się w mieście Goethego, aby zadeklarować, że ich kraje, w przeszłości czołowi aktorzy europejskiej tragedii, będą budować Europę współpracy i integracji. Była to zarazem wspólna odpowiedź na obawy tych, którzy ostrzegali, że Europa bez żelaznej kurtyny raczej się rozpadnie na rywalizujące państwa i grupy państw niż zjednoczy.
Osiem lat temu Trójkąt Weimarski miał przekonujące uzasadnienie historyczne, obiecującą, aczkolwiek nieco idealistyczną wizję przyszłości i niewiele pomysłów na to, jak przejść z jednego brzegu na drugi. W 1991 roku była to słabość zrozumiała i łatwa do wybaczenia. Już samo powstanie Trójkąta budziło uczucie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta