Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trójkąt z niepewną przyszłością

10 września 1999 | Świat | JR

POZA PROTOKOŁEM

Trójkąt z niepewną przyszłością

JANUSZ REITER

Trójkąt Weimarski powstał osiem lat temu jako wspólna odpowiedź Francji, Niemiec i Polski na historyczne doświadczenie Europy. Założycielskie spotkanie w Weimarze było dosłownie przesycone symboliką. Wszyscy trzej ojcowie-założyciele, ministrowie spraw zagranicznych: Hans-Dietrich Genscher, Krzysztof Skubiszewski i Roland Dumas, byli na nią niezwykle wrażliwi. I czas, i miejsce zachęcały zresztą do historycznych refleksji. Oto przedstawiciele Francji, Niemiec i Polski spotykają się w mieście Goethego, aby zadeklarować, że ich kraje, w przeszłości czołowi aktorzy europejskiej tragedii, będą budować Europę współpracy i integracji. Była to zarazem wspólna odpowiedź na obawy tych, którzy ostrzegali, że Europa bez żelaznej kurtyny raczej się rozpadnie na rywalizujące państwa i grupy państw niż zjednoczy.

Osiem lat temu Trójkąt Weimarski miał przekonujące uzasadnienie historyczne, obiecującą, aczkolwiek nieco idealistyczną wizję przyszłości i niewiele pomysłów na to, jak przejść z jednego brzegu na drugi. W 1991 roku była to słabość zrozumiała i łatwa do wybaczenia. Już samo powstanie Trójkąta budziło uczucie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1800

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament