Spokojne dziewiątki
Za nami pierwsza krytyczna data
Spokojne dziewiątki
ADAM JAMIOŁKOWSKI, ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Wczoraj przeszliśmy przez pierwszą z krytycznych dat związanych z Problemem Roku 2000 - 9 września 1999 (9/9/99). W niektórych starszych językach programowania, funkcjonujących jeszcze w dużych systemach klasy mainframe, ciąg dziewiątek może być rozumiany jako polecenie "zakończ" lub "koniec pliku". Pesymiści twierdzili, że mimo prac naprawczych dojdzie do licznych awarii systemów komputerowych. Nic takiego się nie stało - jak dotąd brak doniesień, by cztery dziewiątki w dacie spowodowały zamieszanie.
Programiści, którzy przed laty borykali się z niedostatkiem pamięci ówczesnych komputerów, stosowali przeróżne triki, które miały ograniczyć wielkość pamięci wymaganej do funkcjonowania programów. Najbardziej znany z nich to zapis roku za pomocą dwu cyfr, który jest dziś przyczyną zwalczanego na całym świecie Problemu Roku 2000.
Nie był to jedyny trik - wielu programistów przyjęło też serię dziewiątek jako sekwencję oznaczającą polecenie zamknięcia programu lub zakończenia wprowadzania pliku danych. Tłumacząc to na język konkretnych programów użytkowych ciąg dziewiątek oznaczać może: "ubezpieczony umarł" albo "konto zamknięto, saldo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta