Materiały na XXI wiek
Naukowcy z Zabrza opracowali nowej generacji biopoliestry
Materiały na XXI wiek
KRYSTYNA FOROWICZ
Naukowcy w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz w Wielkiej Brytanii zapowiadają rewolucyjne zmiany w tworzywach sztucznych. Nowe materiały po spełnieniu swej użytkowej roli same będą ulegały anihilacji, a więc unicestwieniu. Prace trwają.
Badacze brytyjscy już donoszą o wynalezieniu tworzywa całkowicie rozpuszczalnego w wodzie - technologia, chroniona patentami, bazuje na alkoholu poliwinylowym. Już niedługo plastikowe torby, worki, pojemniki, butelki znikną z wysypisk śmieci na zawsze.
Badania nad polimerami biodegradowalnymi mają znaczenie ogólnoświatowe z uwagi na ochronę środowiska.
W Centrum Chemii Polimerów Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu naukowcy wynaleźli materiały polimerowe ulegające biodegradacji i nietoksyczne. - W przeciwieństwie do stosowanych obecnie opakowań z klasycznych tworzyw sztucznych (poliolefiny, polistyren, PET) nowe materiały po zużyciu mogą ulegać procesowi rozkładu w ekosferze i np. w postaci kompostów służyć do użyźniania gleb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta