Głuche pokolenie
Około 5 mln ludzi w Polsce cierpi na upośledzenie słuchu
Głuche pokolenie
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Prawie 80 proc. osób dorosłych można byłoby uchronić przed utratą słuchu, gdyby we wczesnym dzieciństwie wykryto u nich objawy rozwoju tego zaburzenia. Od niedawna podejmowane są takie próby, m.in. w USA, W. Brytanii oraz Polsce. Najnowsze badania sugerują, że w naszym kraju ludzi niedosłyszących jest ok. 5 mln - znacznie więcej niż podejrzewano.
Liczba osób mających jakieś kłopoty ze słuchem systematycznie się zwiększa - alarmują specjaliści z okazji rozpoczętego wczoraj tygodnia zapobiegania głuchocie. W Europie Zachodniej narzeka z tego powodu 10-13 proc. osób. W USA cierpi 4 proc. populacji poniżej 45 roku życia i aż 29 proc. powyżej 65 roku życia. W Wlk. Brytanii - co czwarta osoba. Jedną z przyczyn jest głośne słuchanie muzyki. Potwierdzają to badania uczonych z Politechniki Gdańskiej: w latach 1993-1995 pogorszenie słuchu wykryto u 30-70 proc. studentów.
Lawina zaburzeń
Zaburzenia słuchu najbardziej niebezpieczne są u małych dzieci, gdyż największe spustoszenie powoduje uszkodzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta