Dokąd zmierza Unia Europejska
Dziś bardziej niż kiedykolwiek w dziejach jednoczenia Europy potrzebna jest wyobraźnia
Dokąd zmierza Unia Europejska
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KLAUS BACHMANN
Im bardziej Unia się rozszerza, tym bardziej potrzebuje czegoś w rodzaju Magna Charta, konsensusu minimalnego, praw wspólnych dla wszystkich Europejczyków, skodyfikowanej tożsamości.
Polska pragnie przystąpić do takiego sojuszu północnoatlantyckiego, jaki istniał przez ostatnie 50 lat, oświadczył mniej więcej rok temu minister Geremek, wywołując zdziwienie niektórych zachodnioeuropejskich dyplomatów. Od szczytu londyńskiego w 1992 roku NATO przestało bowiem być sojuszem tylko obronnym i przejęło pewne funkcje organizacji zbiorowego bezpieczeństwa. Wydarzenia na Bałkanach udowodniły to dobitnie. Polska wstąpiła więc do klubu, który dość zaskakująco zmienił swoje oblicze, co uwidoczniło się już kilka dni później. Wszystko wskazuje na to, że z członkostwem w Unii Europejskiej będzie podobnie.
Od Berlina do Helsinek
Szczyt UE w Berlinie w marcu tego roku uchwalił nowy budżet ramowy do 2006 roku i zmodyfikował "Agendę 2000". Ustanowił też pewien mechanizm finansowy dla przyjęcia nowych członków, przyznając im "odrębny budżet". Ów mechanizm uniezależnia środki dla nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta