Od 2004 roku wszystkie soboty wolne
Rząd proponuje skrócić tydzień pracy z 42 do 40 godzin
Od 2004 roku wszystkie soboty wolne
Krótszy tydzień pracy za tę samą płacę, wydłużenie minimalnego urlopu, nowe zasady wynagradzania za godziny nadliczbowe oraz zawierania umów na czas określony i ustalania przerw w pracy, a także zmienioną definicję zwolnień grupowych proponuje rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy.
Projekt został już rozesłany do konsultacji. Ministerstwa, związki zawodowe i organizacje pracodawców mają ocenić proponowane zmiany do 15 października.
Kodeks, jak podkreśla się w rządowym uzasadnieniu, trzeba nowelizować, gdyż nie odpowiada on w pełni postanowieniom Konstytucji RP oraz potrzebom praktyki gospodarczej i odbiega od prawa europejskiego. Obowiązujące przepisy krytykowane są przez pracodawców jako biurokratyczne, sztywne i ograniczające zmiany na rynku pracy. Swoje uwagi i propozycje zmian zgłosił Zespół ds. Odbiurokratyzowania Gospodarki. Nowelizując k.p. rząd chce także zrealizować ustalenia umowy koalicyjnej AWS-UW dotyczące wprowadzenia pięciodniowego tygodnia pracy.
Krótszy tydzień
Projekt zakłada skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy z obowiązujących obecnie z 42 do 40 godzin z równoczesnym zagwarantowaniem pracownikom prawa do dotychczasowego wynagrodzenia. Była to jedna z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta