W pogoni za nowoczesnością
Na mało inwazyjne zabiegi kardiologiczne mogą liczyć tylko wybrani chorzy
W pogoni za nowoczesnością
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Mimo trudności finansowych polscy kardiolodzy wykonują najbardziej nowatorskie zabiegi, wymagające użycia nowoczesnego sprzętu. Nadal jednak część chorych umiera, bo nie może doczekać się operacji serca lub nieinwazyjnych zabiegów udrożnienia naczyń wieńcowych.
W Warszawie rozpoczyna się dziś III Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, na którym będą omawiane najnowsze metody leczenia chorób układu krążenia. Według prof. Sadowskiego, dyr. Instytutu Kardiologii w Warszawie, polska kardiochirurgia osiągnęła już dość wysoki poziom - ryzyko operacji zmniejszyło się do średniej europejskiej, a odsetek powikłań jest nieznaczny.
Bez widoku krwi
Potwierdzeniem jest pierwsza w Europie Środkowej i Wschodniej operacja wszczepienia bypassa z użyciem reagującego na głos robota, jaką przed kilkoma dniami przeprowadzili specjaliści I Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach-Ochojcu ("Rz" z 11.09.). Polega ona na użyciu techniki endoskopowej pozwalającej zoperować chorego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta