Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona praw majątkowych

16 września 1999 | Prawo | WE

LEGISLACJA

Przyszłe zmiany w spółdzielczej ustawie

Ochrona praw majątkowych

WIKTOR E. ŁYSZCZAK

Posłowie pracujący nad projektem zmian prawa spółdzielczego, wymuszonym przez głośne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące dziedziczenia własnościowych mieszkań, poszerzyli zakres nowelizacji ponad to, co wynika bezpośrednio z orzeczenia Trybunału.

Przypomnijmy: Trybunał orzekł 25 lutego 1999 r. (K 23/98), że art. 228 i § 3 prawa spółdzielczego (dalej: pr. sp.) jest niezgodny z konstytucją i europejską konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, prowadzi bowiem do wygaśnięcia praw spadkobierców (nawet żony czy dzieci) do własnościowego spółdzielczego mieszkania, jeżeli nie dopełnili oni formalności przewidzianych w § 1 i 2 art. 228, lub gdy spółdzielnia odmówiła spadkobiercy przyjęcia w poczet członków. Ten ostatni wymóg (poprzednie dotyczą głównie terminów) mógł blokować odziedziczenie mieszkania, jeśli spółdzielnia kierując się różnymi motywami, w tym statutowymi, podjęła uchwałę o nieprzyjmowaniu spadkobiercy do spółdzielni. Co prawda służy wówczas droga sądowa (art. 224 pr. sp.), ale długa i kosztowna, której wynik może być różny.

Korzystając z okazji, posłowie zajmujący się orzeczeniem Trybunału już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1805

Spis treści
Zamów abonament