Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość celna towarów

16 września 1999 | Prawo | AO

OBRÓT MIĘDZYNARODOWY

Transakcje między podmiotami powiązanymi

Wartość celna towarów

ANDRZEJ OTFINOWSKI, ROBERT SMOCZYŃSKI

Warto należycie ustalić wartość celną sprowadzanych towarów, by później uniknąć kosztów związanych z domiarem należności celnych i podatkowych.

W związku z dynamicznym wzrostem inwestycji zagranicznych w Europie Środkowowschodniej w Polsce pojawiło się wiele spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Przedsiębiorstwa międzynarodowe stały się udziałowcami całej sieci spółek działających na terenie wielu państw. Ich współpraca polega przede wszystkim na wymianie towarowej. Ceny transferowe w transakcjach obrotu towarowego z zagranicą stały się ich głównym problemem. Organa celne szczególną uwagę zwracają bowiem na wartość celną deklarowaną przez importera, zwłaszcza gdy kontrahenci są podmiotami powiązanymi.

Podstawa obliczeń

Wartość celna rozumiana jako wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany przywieziony na polski obszar celny, jest podstawą do obliczenia cła i podatków związanych z importem towarów. Określa się ją dla ustalenia należności celnych przywozowych, którym podlegają nie tylko towary, ale i usługi wykonane za granicą. Przy przywozie na polski obszar celny towarów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1805

Spis treści
Zamów abonament