Nowe w zamian za stare
- Czas notariuszy, zarządców, pośredników
Scalanie i podział nieruchomości
Nowe w zamian za stare
Obowiązują dwie procedury scalania i podziału nieruchomości - dla gruntów rolnych i leśnych oraz dla gruntów pozostałych, a więc przede wszystkim budowlanych. Obie podejmowane są w interesie właścicieli, użytkowników wieczystych oraz posiadaczy objętych nimi gruntów. Celem pierwszej jest poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych oraz lasów i gruntów leśnych, drugiej - bardziej racjonalne wykorzystanie nieruchomości, wprowadzenie ładu przestrzennego.
Tu zajmiemy się tylko procedurą dotyczącą gruntów nierolnych i nieleśnych, a więc przede wszystkim budowlanych. Omawia ona dwa etapy działań - pierwszy to scalenie wszystkich uczestniczących w procedurze nieruchomości, drugi to ponowny podział na działki.
Podstawą scalania i podziału jest uchwała rady gminy. Do niej należy decyzja w tym zakresie. Jednakże szczegółowe warunki scalenia i podziału nieruchomości musi określać plan zagospodarowania przestrzennego. Procedura ta może więc być podjęta tylko na obszarach, dla których taki plan został stworzony.
Rada uczestników scalenia
Przepisy dopuszczają jednak jej podjęcie z urzędu, z inicjatywy rady gminy, a także na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta