Zalety dokumentowania
Co nowego w regulacjach dotyczących cen transferowych
Zalety dokumentowania
MATTHEW O'SHAUGHNESSY, SEBASTIAN LEBDA
Jeżeli projekt nowej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie zaaprobowany, to jedną z nowości będzie obowiązek przygotowywania odpowiedniej dokumentacji dla transakcji między podmiotami powiązanymi i dla transakcji z podmiotami mającymi swe siedziby w rajach podatkowych.
Obowiązek ten powstawałby zasadniczo dla transakcji wynoszących co najmniej 20.000 euro, niemniej przewiduje się wyższe progi także dla innych typów transakcji. Dokumentacja obejmowałaby przede wszystkim określenie metody kalkulacji ceny, analizę kosztów i zysków związanych z operacją, analizę funkcji podmiotów uczestniczących w transakcji oraz określenie innych elementów mających istotny wpływ na rezultaty transakcji. Podatnik byłby zobowiązany do jej przedłożenia nie później niż w 30 dni od dnia zażądania przez organa skarbowe.
Dotkliwe konsekwencje
Jeśli podatnik nie przedłoży odpowiedniej dokumentacji, to organa skarbowe określą jego dochód z tytułu transakcji w wysokości wyższej niż zadeklarowana, a różnica zostanie opodatkowana stawką 50 proc. w przeciwieństwie do proponowanej na 2000 r. stawki 30 proc. Ponieważ kwoty wchodzące w rachubę są często znaczące, brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta