Podpatrzone w naturze
Trzeba obserwować, jak biologia rozwiązuje problemy energetyczne i konstrukcyjne, a potem wykorzystać te wzory.
Podpatrzone w naturze
Kościół luterański w Siófok 1986-87
MARTA TOBOLCZYK, IMRE MAKOVECZ
Czy u progu XXI wieku jesteśmy skazani na pudełkowate kolosy z betonu, szkła i aluminium? Niekoniecznie - szansą na to jest inne podejście do budowania, wyrażone w architekturze nieliniowej oraz organicznej.
Bazując na współczesnych osiągnięciach nauki - może rozpowszechnić się alternatywna organizacja przestrzeni. W największym skrócie można powiedzieć, że sięga ona do zasad konstrukcyjnych, które znamy z przyrody. Logika takiej "budowli" jak szkielet kręgowca, czy struktura owocu może być z powodzeniem przeniesiona na architekturę. Zrywa ona z dotychczas obowiązującymi zasadami budowania, opartymi na tradycyjnej geometrii Euklidesowej, a zapowiada nowe formy pozostające w większej harmonii z naturą. Takie podejście do budowania - współcześni praktycy zwykli nazywać architekturą organiczną.
Nowe tendencje
- Sytuacja gospodarcza i eksplozja demograficzna na świecie doprowadzi do tego, że bez wprowadzenia nowych idei nie da się żyć - taka jest konkluzja z ostatniej konferencji Habitat w Stambule. Będziemy musieli zbliżyć się do przyrody -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta