Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarowanie po krakowsku

27 września 1999 | Regiony | JS

ANALIZA

Trzy kwartały samorządu wojewódzkiego i powiatowego

Gospodarowanie po krakowsku

Małopolska została nieźle skrojona. Jest spójna, bez większych różnic cywilizacyjnych, choć dysproporcji między poszczególnymi miastami i gminami nie brakuje. Wokół dużej i silnej krakowskiej metropolii, mają szanse rozwoju także inne ośrodki, harmonijnie uzupełniając Kraków w wielu dziedzinach. Trzon regionu stanowią dawne województwa: krakowskie nowosądeckie i większa część tarnowskiego. Do nich dołączyły tereny znajdujące się wcześniej w województwach: bielskim, katowickim, kieleckim i krośnieńskim.

Tendencje odśrodkowe pojawiły się jedynie na północy województwa. Najsilniej widać to w Sławkowie, w nieco mniejszym natężeniu w Bukownie i Bolesławiu. W przeprowadzonych tam referendach mieszkańcy opowiedzieli się za przejściem do województwa śląskiego.

Kłopot w tym, że taka korekta, jeśli miałaby w przyszłości nastąpić, napotka na istotne bariery natury terytorialno-prawnej. Nie ma bowiem gdzie przyłączyć trójki secesjonistów. Nie graniczą bowiem z żadnym śląskim powiatem, a jedynie z Dąbrową Górniczą i Jaworznem, które są miastami na prawach powiatu. Aby zaspokoić ich oczekiwania należałoby dokonać nowego podziału powiatowego, lub przenieść je na Śląsk wraz z całym powiatem olkuskim na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1814

Spis treści
Zamów abonament