Nostalgia i wina
NOBEL '99
Polskie wątki w twórczości Güntera Grassa
Nostalgia i wina
Günter Grass
ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI
Niezależnie od intencji szwedzkiej Akademii Królewskiej, Nagroda Nobla dla Güntera Grassa zwraca uwagę na złożone relacje polsko-niemieckie w tym stuleciu. Polska jest tematem wielu książek Grassa, w tym, sławnej "Gdańskiej trylogii"; tematem rozpatrywanym co najmniej w dwóch płaszczyznach. Pierwsza - to spojrzenie gdańszczanina, druga - to spojrzenie Niemca. Pierwszy sposób widzenia wyznacza nostalgia, drugi - poczucie winy.
Grass dorastał w Gdańsku. Ze wsi Bysewo na Kaszubach pochodzi matka pisarza. Kaszubom (w "Turbocie" nazywa ich Pomorczykami) Grass poświęca wiele uwagi - bez wątpienia nikt nie zrobił więcej dla popularyzacji tego narodu (choć trwają spory etnografów o to, czy Kaszubi są samodzielnym narodem).
Rodzinne korzenie
Kaszubskie korzenie mają dla pisarza ogromne znaczenie. Okolice Pucka, Gdańska, Kartuz, Kościerzyny, Wejherowa - wsie, miasteczka, poszczególne rodziny zostały sportretowane na setkach stron, bo Grass uwielbia detale i wielostronicowe opisy, w "Gdańskiej trylogii", ale także w innych książkach: "Turbocie", "Szczurzycy", "Wróżbach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta