Decyzje do niedzieli
Koalicja zgłasza trzy konkurencyjne projekty prawa wyborczego
Decyzje do niedzieli
Rada Krajowa Unii Wolności
Ani cała koalicja, ani nawet sama AWS nie były w stanie przygotować jednego projektu ordynacji wyborczej. Unia Wolności i Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe złożyły w czwartek własne projekty, a reszta Akcji Wyborczej Solidarność (RS, ZChN i PPChD) zakończyła prace nas swoją propozycją w piątek po południu.
Gorączkowe prace polityków i ekspertów Akcji Wyborczej Solidarność nad projektem ordynacji prowadzone były w czwartek w nocy, a w piątek propozycję AWS dopracowywano i konsultowano z prawnikami. Pośpiech był niezbędny nie tylko dlatego, że wcześniej złożone zostały inne propozycje ordynacji, ale także z tego powodu, że konieczne było dotrzymanie wymogu złożenia projektu siedem dni przed posiedzeniem Sejmu, na którym ma być on rozpatrywany.
Mniejsza lista krajowa
Dużą część awuesowskiej propozycji stanowi dostosowanie obecnej ustawy do obowiązującej konstytucji, a więc np. wykreślenie z ordynacji wszelkich odniesień dających możliwość wystawiania list wyborczych innym organizacjom niż partie polityczne.
Projekt przygotowany przez AWS jest najbliższy propozycji przygotowanej przez ZChN - pozostawia korzystny dla dużych partii system liczenia D'Hondta i dzieli Polskę na 50 okręgów wyborczych. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta