Tydzień na giełdach
- Złoty: Zwątpienie i spekulacje
- Finanse: Patrzeć na daty
- Giełda: Korekta z Polisą w tle
- Towary: Wzrost cen płodów rolnych
- Waluty: Presja na jena
- Obligacje: Spadek notowań
- Akcje: Rynek i stopy
- Surowce: Złoto atrakcyjne
Tylko przez dwie sesje złotemu udało się utrzymać kurs wyższy od parytetu. Od środy rynek systematycznie przeceniał polską walutę, wykazując rosnące obawy o najbliższą przyszłość gospodarczą kraju. W czwartek notowania złotego osiągnęły najniższy od 2 kwietnia poziom, a inwestorzy wycenili złotego o ponad 1 proc. niżej niż NBP.
Bardziej optymistyczne sygnały o zwiększeniu aktywów zagranicznych netto, spadku w sierpniu (w porównaniu z lipcem) ujemnego salda obrotów bieżących, wreszcie informacja o poniedziałkowym podniesieniu ocen wiarygodności kredytowej Polski przez amerykańską agencję ratingową D&P tylko chwilowo złagodziły sceptycyzm banków. Przez większość sesji na rynku walutowym dominowało zwątpienie co do możliwości znaczniejszej poprawy głównych wskaźników ekonomicznych w drugim półroczu, wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i złagodzenia napięć budżetowych.
Zdecydowane zwiększenie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta