Trzy drogi w świat
Kościół powinien być otwarty na każdego, nawet na największego łotra
Trzy drogi w świat
JANUSZ KAPUSTA
EWA K. CZACZKOWSKA: W prognozach dotyczących przyszłości Kościoła obecne są dwa, przeciwstawne nurty myślenia: z jednej strony wyrażana jest nadzieja na odrodzenie wartości duchowych i nową wiosnę Kościoła - takie przekonanie głosi Jan Paweł II, z drugiej strony obawa, że chrześcijaństwu grozi przejście w stan diaspory, w Europie nastąpi redukcja katolicyzmu do enklaw, o czym mówił kardynał Joseph Ratzinger. Jaka zatem będzie przyszłość Kościoła, czy szerzej całego chrześcijaństwa?
prof. MICHAŁ WOJCIECHOWSKI: - Doświadczenie uczy, że najczęściej sprawdzającą się prognozą pogody jest przypuszczenie, że jutro będzie tak, jak dziś. Zmiana może nie być wielka: Kościół liczy dwa tysiące lat, chrześcijaństwo szybciej - wolniej, ale się rozwija, mogą się pojawiać stare, nowe problemy, ale nie będzie zasadniczej zmiany, bo natura ludzka się nie zmienia. Człowiek potrzebuje Boga tak, jak potrzebował i w różnych wariantach powtarzają się te same typy relacji międzyludzkich, które są społecznym tłem religii.
o. MACIEJ ZIĘBA: - Może się zmienić dużo, bo zmienia się sytuacja kultury europejskiej. Historyczny paradoks, że przeciwko Kościołowi i chrześcijaństwu wylansowano hasła "wolność,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta