Składka proporcjonalna do pomocy
- KIE o nowej polityce ekologicznej
Ile z Brukseli, ile z budżetu
Składka proporcjonalna do pomocy
Polska wystąpi do Unii Europejskiej o niepłacenie pełnej składki członkowskiej w pierwszych 3-5 latach po przystąpieniu do tej organizacji - twierdzą polscy negocjatorzy. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której Polska początkowo wpłacałby więcej do wspólnej kasy niż z niej otrzymywała. Polska obawia się, że z powodu m. in. skomplikowanych procedur, niewielkiego doświadczenia administracji we współpracy finansowej z Unią i trudności ze znalezieniem środków budżetowych na współfinansowanie projektów w pierwszych latach członkostwa możemy otrzymać od UE pomoc znacznie mniejszą niż zakładano w Brukseli.
W ciągu najbliższych tygodni rząd zdecyduje, jak długo chciałby uniknąć płacenia pełnej składki członkowskiej, i o ile miałaby ona zostać w tym czasie zmniejszona. Stanowisko negocjacyjne w sprawie budżetu Polska ma przesłać do UE do końca listopada.
Dwa miliardy euro
Negocjatorzy twierdzą jednak, że być może rząd wystąpi, żeby w pierwszym roku członkostwa (czyli 2003 r.) naszą składkę pomniejszyć o połowę, w drugim o 1/3, a w trzecim o 1/5. Ich zdaniem, pełną należność wpłacalibyśmy dopiero po 3-5 latach po wejściu do Unii. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że pełna składka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta