Nie tędy droga
O sposobach ochrony członków spółdzielni mieszkaniowych
Nie tędy droga
Członek spółdzielni mieszkaniowej występuje zawsze w podwójnej roli: dłużnika i wierzyciela.
Artykuł Wiktora E. Łyszczaka "Przyczyny ludzkiej bezradności" ("Rz" z 28 września) przyjąłem z mieszanymi uczuciami. Jako wieloletni praktyk z dziedziny spółdzielczości mieszkaniowej - podzielam niepokój Autora w kwestii bezradności osób budujących mieszkania w spółdzielniach, nieco inaczej jednak widzę przyczyny i sposoby zmiany stanu rzeczy.
Kwestionowane orzeczenie Sądu Najwyższego z 7 lutego 1975 r. trudno uznać za oparte na fikcji prawnej. Autor zapomina bowiem, że członek spółdzielni mieszkaniowej występuje zawsze w podwójnej roli: dłużnika i wierzyciela. Akcentuje to m.in. art. 3 prawa spółdzielczego, stwierdzający, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków (co należy rozumieć jako własność w sensie ekonomicznym). Zgodnie z art. 208 ¤ 1 prawa spółdzielczego wszystkie wydatki poniesione przez spółdzielnię mieszkaniową (zarówno na budowę domów, jak i na eksploatację i remonty) dzielone są między członków proporcjonalnie do wielkości ich mieszkań (odnosi się to również do domów jednorodzinnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta