Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepewne status quo

12 października 1999 | Kraj | BW FG MD

ANALIZA

Porozumienie AWS - UW nie zmieniło układu sił w koalicji

Niepewne status quo

Do głębokiej rekonstrukcji rządu nie doszło, bo w ostatnich dniach nie zależało na tym już nikomu. AWS od początku nie nalegała na zmiany w gabinecie. Przestała je forsować również UW, wiedząc, że ofiarą zmian mogą paść jej ministrowie. Na zamieszaniu stracił najbardziej premier, którego pomysł na zreformowanie gabinetu został odrzucony. Kolejny raz okazał się politykiem wykonującym tylko polecenia liderów koalicyjnych AWS i UW.

Politycy AWS nie uważali "głębokiej rekonstrukcji" gabinetu za sposób na poprawienie notowań rządu. Ich zdaniem zwiększenie popularności koalicji wyniknąć może ze skuteczniejszego zatajania przed mediami koalicyjnych polemik i różnicy zdań. O tym, że nie zmierzali do zmian, świadczyć może choćby używane przez nich słownictwo: Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski zawsze chętniej mówili o reorganizacji niż o rekonstrukcji gabinetu.

Głównym motorem rekonstrukcji była natomiast Unia Wolności, która od dłuższego czasu postulowała zmiany premiera oraz kilku innych ministrów. Unia - zwykle podkreślająca, że znaczenie ma tylko program, a nieważne są personalia - tym razem zdecydowała się wymienić nazwiska niekompetentnych, jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1827

Spis treści
Zamów abonament