Sejmowy spór o tajemnice
Sejmowy spór o tajemnice
Przez 80 lat będą chronione ściśle tajne materiały dotyczące działalności służb wywiadu i kontrwywiadu. Przez 40 lat nie będzie wolno ujawniać informacji utajnionych ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, a przez 30 lat -- tajnych informacji gospodarczych. Informacje o pracownikach służb wywiadu i kontrwywiadu oraz o tajnych współpracownikach nigdy nie będą ujawnione -- bez względu na upływ czasu.
Rządowy projekt ustawy o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej, który w czwartek był przedmiotem obrad Sejmu, po opracowaniu przez komisje sejmowe różni się diametralnie od pierwotnego przedłożenia rządowego. O ile poprzedni projekt wywołał olbrzymie kontrowersje m. in. z powodu listy zagadnień, które objęte byłyby tajemnicą (rząd proponował np. , żeby tajne były materiały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dotyczące kredytowania budżetu czy oceny obsługi zadłużenia zagranicznego) , o tyle obecny jest wynikiem kompromisu, który z pewnymi wyjątkami zadowolił posłów.
Granice wolności prasy
Zasadnicza zmiana w stosunku do pierwotnego przedłożenia rządowego polega na tym, że w projekcie nie ma definicji tajemnicy państwowej, a w zamian za to są wyliczone zagadnienia podlegające utajnieniu. Należą do nich głównie informacje o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta