Prywatni prosperują lepiej
Wyniki cukrowni
Prywatni prosperują lepiej
Z przekształceniami własnościowymi w cukrownictwie zwlekano cztery lata. W tym czasie, wiele z nich obniżyło swoją rentowność, a niektóre stanęły na krawędzi bankructwa. Udało się tylko cukrowniom województwa leszczyńskiego, które zostały wzięte w leasing od wojewody. Jedna z prywatnych central handlu zagranicznego, zajmująca się eksportem melasy, pożyczyła im pieniądze na wykup akcji oraz sama wykupiła ich część.
Leszczyńskie cukrownie zawsze należały do lepiej prosperujących zakładów tej branży, niemniej jednak, kiedy tylko ich dyrektorzy i pracownicy stali się współwłaścicielami przedsiębiorstw, zaczęli osiągać o wiele lepsze wyniki finansowe niż przedtem. Podczas gdy cukrownie w Polsce mają poniżej 10 mld złotych zysku brutto, to leszczyńskie osiągają od 20 -- 30 mld złotych zysku brutto.
Prywatyzacja cukrowni, jaką przewiduje ustawa o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym ma polegać, przede wszystkim, na przejściowej ochronie całego majątku tego przemysłu -- wszystkich zakładów, zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta