Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do odważnych świat należy

26 sierpnia 1994 | Ekonomia | LO

Kondycja przemysłu owocowo-warzywnego

Do odważnych świat należy

Potwierdzają się wcześniejsze prognozy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach dotyczące obniżenia w br. produkcji owoców z drzew z 2, 2 mln ton do 1, 6 mln ton. Mniej będzie -- o ok. 0, 5 mln ton mniej niż przed rokiem -- przede wszystkim jabłek. Wzrosły ceny owoców konsumpcyjnych i przeznaczonych na przetwórstwo. Trudno jednak powiedzieć, czy przemysł przerobi ich tyle, co w ub. r. , tj. ok. 63 proc. globalnych zbiorów w kraju zarejestrowanych przez GUS, czyli 1, 7 mln ton.

Przyczyny tego stanu są co najmniej dwie: spodziewany brak istotnej poprawy koniunktury na światowym rynku koncentratu jabłkowego oraz fatalna kondycja finansowa większości zakładów branży przetwórstwa owocowo-warzywnego. Podejmują one różnorodne działania prorynkowe. W walce o przetrwanie i rozwój często są osamotnione. Ich bankructwo wydaje się więc tylko kwestią czasu.

Ujemny wynik finansowy

Trwający od połowy 1991 r. kryzys finansowy przemysłu owocowo-warzywnego pogłębia się. Rok 1993 branża ponownie zakończyła ujemnym wynikiem finansowym. Strata brutto wyniosła blisko 1377 mld zł, a strata netto prawie 1547 mld zł. Rentowność przychodów, mierzona relacją zysku (straty) brutto i netto do przychodów netto, równała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 254

Spis treści
Zamów abonament