Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezrozumiałe manewry FDP

26 sierpnia 1994 | Świat | KG

Od połowy lat pięćdziesiątych liberałowie niemal bez przerw współtworzą rządy w Niemczech

Niezrozumiałe manewry FDP

Krystyna Grzybowska z Bonn

Pewnego 90-letniego staruszka zapytano, jak się czuje. Kiedy pomyślę o alternatywie, to mam się w gruncie rzeczy całkiem dobrze -- odpowiedział starszy pan. I tak samo ja czuję się w obecnej koalicji -- ta anegdota stanowiła odpowiedź honorowego przewodniczącego partii liberalnej FDP i jej eksperta gospodarczego Otto hrabiego Lambsdorffa na pytanie o jego stosunek do obecnej koalicji z CDU. Dyskusję Lambsdorffa z wiceprzewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Oskarem Lafontaine, opublikował magazyn "Stern".

Alternatywą byłyby rządy socjaldemokratów i polityk liberalny uważa ją za absolutnie nieatrakcyjną. Inni nie mają nic nowego do zaoferowania, a więc "lieber Kohl als tot" (lepiej Kohl niż śmierć) -- dopowiedział dziennikarz "Sterna". Nie tylko hrabia Lambsdorff nie widzi alternatywy dla obecnej koalicji po październikowych wyborach do Bundestagu. Również przewodniczący FDP i minister spraw zagranicznych Klaus Kinkel są o tym przekonani.

Grzech niezdecydowania

Ale kiedy Lambsdorff nabrał tego przekonania i co oznaczały wielomiesięczne polityczne zygzaki liberałów, które doprowadziły partię niemal do pełnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 254

Spis treści
Zamów abonament