Niezrozumiałe manewry FDP
Od połowy lat pięćdziesiątych liberałowie niemal bez przerw współtworzą rządy w Niemczech
Niezrozumiałe manewry FDP
Krystyna Grzybowska z Bonn
Pewnego 90-letniego staruszka zapytano, jak się czuje. Kiedy pomyślę o alternatywie, to mam się w gruncie rzeczy całkiem dobrze -- odpowiedział starszy pan. I tak samo ja czuję się w obecnej koalicji -- ta anegdota stanowiła odpowiedź honorowego przewodniczącego partii liberalnej FDP i jej eksperta gospodarczego Otto hrabiego Lambsdorffa na pytanie o jego stosunek do obecnej koalicji z CDU. Dyskusję Lambsdorffa z wiceprzewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Oskarem Lafontaine, opublikował magazyn "Stern".
Alternatywą byłyby rządy socjaldemokratów i polityk liberalny uważa ją za absolutnie nieatrakcyjną. Inni nie mają nic nowego do zaoferowania, a więc "lieber Kohl als tot" (lepiej Kohl niż śmierć) -- dopowiedział dziennikarz "Sterna". Nie tylko hrabia Lambsdorff nie widzi alternatywy dla obecnej koalicji po październikowych wyborach do Bundestagu. Również przewodniczący FDP i minister spraw zagranicznych Klaus Kinkel są o tym przekonani.
Grzech niezdecydowania
Ale kiedy Lambsdorff nabrał tego przekonania i co oznaczały wielomiesięczne polityczne zygzaki liberałów, które doprowadziły partię niemal do pełnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta