Jest nas coraz więcej
Ekologów rozterki
Jest nas coraz więcej
Stoją naprzeciw siebie dwaj starzy wrogowie -- przyrost demograficzny contra zasoby naturalne. Czy kiedykolwiek uda się ich pogodzić?
Naukowcy nie są zgodni co do tego, jaka liczba ludzi na świecie stanowić będzie barierę jego dalszego rozwoju. Nowoczesne technologie produkcji i wytwarzania żywności, nowe nie znane do niedawna źrodła energii być może sprawią, że Ziemia zdoła utrzymać i wyżywić coraz więcej ludzi. Niektórzy twierdzą, że przy sprzyjających warunkach -- politycznych i ekonomicznych -- nawet 16 mld.
Ekolodzy stoją przed trudniejszym zadaniem, muszą zabezpieczyć środowisko. Mówią, że "zielona rewolucja" pomaga wyżywić świat, ale jej metody nie mają charakteru panaceum. Przeciwnie -- narastają takie zjawiska, jak wyjałowienie gruntów, erozja, zasolenie, nadmierne wypasanie, niedobór wody. Co roku rolnictwo światowe traci z tego powodu ogromny areał, a nowych ziem, nadających się do zagospodarowania przez rolnictwo, jest coraz mniej.
Ocenia się, że zaledwie kilka wieków temu, bo w roku 1600 naszej ery, liczba ludzi na świecie nie przekraczała pół miliarda i że większosć naszego globu była nie zamieszkana lub w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta