Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świnia z ludzkim sercem

26 sierpnia 1994 | Nauka i Technika | ZW

Od fantazji do nauki, czyli zabawa w Pana Boga

Świnia z ludzkim sercem

W laboratorium w Cambridge w Wielkiej Brytanii pilnie strzeżone jest całe stado świń, które wyglądem niczym nie różni się od trzody chlewnej hodowanej na całym świecie. Różowa skóra, cztery kopyta, jeden ryjek, ta sama waga ciała. Nic szczególnego. Nawet mają tak samo zbudowane organy wewnętrzne. A mimo to zasadniczo różnią się od swych krewniaków. Świnie mają wbudowane ludzkie geny, dzięki którym w przyszłości niektóre ich organy będzie można przeszczepiać ludziom. Na indywidualne zamówienie, według potrzeb, tak jak dziś produkuje się samochody!

Zastrzegamy: To nie jest fragment najnowszej powieści fantastycznonaukowej ani scenariusz filmu; nie są to też projekty badawcze dopiero zgłoszone do zaopiniowania. W tej dziedzinie prowadzone są już zaawansowane eksperymenty, a mimo wątpliwości optymizm badaczy jest coraz większy. Brytyjski ośrodek, sponsorowany przez firmę Imutran, nie jest jedynym, który munipuluje genami w DNA świni. Równie zaawansowane badania prowadzą specjaliści dwóch firm amerykańskich, a ich wyniki są nie mniej ekscytujące.

Fabryki narządów

Pierwszą na świecie tego typu transgeniczną świnię uczeni brytyjscy wyhodowali przed dwoma laty, w sierpniu 1992 r. Nadali jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 254

Spis treści
Zamów abonament