Dziennik Michała R?mera
Wyprawy do krainy mitycznej ciąg dalszy
Dziennik Michała R?mera
Przywołany w rozmowie Krzysztofa Masłonia z Czesławem Miłoszem ("Rzeczpospolita i Książki" z 23-24 X 1999) Michał R?mer należał do szeroko rozgałęzionego na Litwie rodu. Stanowił jednak wyjątek na tle rodziny, gdyż jako jedyny związał swoje losy z Litwą, utożsamiając się z jej państwowością. Nie zerwał jednak związków z Polską i Polakami, z polską kulturą.
Michał R?mer był jednym z prekursorów koncepcji "krajowej". Wokół założonej przez niego w 1906 r. "Gazety Wileńskiej" skupili się wileńscy "krajowcy" - demokraci. Głosili oni potrzebę dobrosąsiedzkiej współpracy ludów zamieszkałych na obszarze Litwy historycznej. Naczelną wartością nie był dla nich nacjonalizm, a odwoływanie się do idei Wielkiego Księstwa Litewskiego, do "kraju", w którym mogliby zgodnie współżyć Polacy, Białorusini i Litwini oraz Żydzi, Tatarzy czy Karaimi. W dobie tworzenia się narodów w tej części Starego Kontynentu, nabywania przez nie świadomości narodowej, poczucia odrębności, wskazywano jednak częściej na to, co je dzieli, niż łączy. Wobec triumfujących nacjonalizmów poglądy "krajowców" nie były przyjmowane i zrozumiałe przez większość po żadnej ze stron, a sama koncepcja już w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta