Czytać - nie czytać - 991106
- Kompozytor to narodowa świętość
- ALBUM: Szlak do wolności
- HISTORIA: Podwodne wilki admirała Kompozytor to narodowa świętość
Spojrzenie cudzoziemca
W natłoku wydarzeń wpisanych w Międzynarodowy Rok Chopinowski warto zadać sobie pytanie, co i jak z życia kompozytora zostało już opisane. Czy jest to temat wyeksploatowany, czy też Chopin czeka na kolejnego biografa? Pytanie to nasuwa się także po poznaniu dwóch książek, które ukazały się w tym roku.
To prawda, że w życiu Chopina trudno odkryć jakąś tajemnicę. Od czasu słynnej afery z rzekomymi listami do Delfiny Potockiej, które ponoć dokumentowały burzliwy i z lekka wyuzdany jej związek z kompozytorem, wszyscy badacze starają się opierać przede wszystkim na dobrze sprawdzonych faktach. Sprawia to, że o Chopinie pisze się zawsze tak samo, a wzorem pozostawała przez lata monumentalna, czterotomowa praca Ferdynanda Hoesicka po raz pierwszy opublikowana w 1911 roku.
Oczywiście po Hoesicku wydano szereg książek o Chopinie, by wspomnieć takich autorów jak Zofia Jeżewska, Adam Zamoyski lub Tadeusz A. Zieliński. Nikt wszakże nie zajął się Chopinem tak wnikliwie jak właśnie on. Z upływem lat jego praca zaczynała tracić swój walor, nie uwzględniała przecież najnowszych badań nad życiem, a zwłaszcza muzyką Chopina. Dopiero jednak teraz, z okazji Roku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta