Milczenie nie goi ran
Polska między Niemcami a Ukrainą
Milczenie nie goi ran
RYS. JANUSZ KAPUSTA
MICHAŁ STRZESZEWSKI
Spośród siedmiu sąsiadów, jakich ma dzisiejsza Polska, stosunki z dwoma - Niemcami i Ukrainą - są szczególnie obciążone dramatyczną przeszłością. W przeszłości dalszej znaleźć można karty zarówno jasne, jak i ciemne. Na społecznej pamięci ciąży jednak najbardziej przeszłość stosunkowo bliska - czas II wojny światowej, której świadkowie i uczestnicy są jeszcze wśród nas.
Współczesność jest nieporównanie lepsza. Od kilku już lat stosunki z Niemcami na szczeblu kontaktów międzypaństwowych są dobre, bywają nawet określane jako najlepsze w historii obu krajów, w każdym razie od czasów Ottona III i Bolesława Chrobrego. Także z Ukrainą, mimo lokalnych sporów i incydentów, stosunki na szczeblu państwowym układają się dobrze. Czy jednak te dobre stosunki na szczeblu państwowym mają mocne oparcie w świadomości społecznej Polaków? Czy otwierają w potocznym mniemaniu perspektywę trwałego pojednania z tymi narodami? Odpowiedź na te pytania będzie inna, gdy mówimy o Niemczech i Niemcach, inna gdy chodzi o Ukrainę i Ukraińców.
W ciągu mijającej dekady stosunek Polaków do Niemców, do możliwości pojednania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta